פתיחת תיק גירושין

אחד הנושאים המרכזיים שבהם עוסקים עורכי דין לענייני משפחה ידוע בשם פתיחת תיק גירושין. לכאורה, מדובר על צעד טכני בלבד שלא צריך להקנות לו חשיבות יתירה. למעשה, מדובר על צעד מהותי וחשוב, במיוחד במציאות הישראלית.

מרוץ הסמכויות

בישראל קיים מצב מיוחד מאוד ונדיר למדי בכל הנוגע לסכסוכים משפחתיים, זוגיים וענייני גירושין. מצב זה קיים בשל הכפילות במוסדות המשפטיים לענייני משפחה. מצד אחד, קיים בית המשפט לענייני משפחה. פתיחת תיק גירושין בבית משפט זה נשענת על הדין האזרחי ונותנת לו משמעות גדולה. מאידך קיים בין דין נוסף והוא בית הדין הרבני.

כאשר מבצעים פתיחת תיק גירושין תוך פניה לבית הדין הרבני, הטיפול מקבל זווית שונה לחלוטין. כאן, הכללים מבוססים על ההלכה היהודית, שנקבעה לפני שנים רבות. מקובל להניח שהלכה זו פוסקת לטובתו של הגבר אולם מסתבר שלא תמיד דבר זה נכון. לעיתים קורה גם מצב הפוך, שבו בית הדין לענייני משפחה פוסק פסיקה שמיטיבה דווקא עם הגבר ופחות עם האישה.

דווקא מורכבות זו שאותה הצגנו לעיל, מקנה משנה תוקף למרוץ הסמכויות. כינוי זה, אגב, מתייחס לגורם שפונה ראשון לגוף המשפטי ובכך משפיע על המשך הדיון.

מוטב מוקדם

עוד לפני שמגיע השלב של פתיחת תיק גירושין חשוב לכלכל את כל הצעדים בתבונה ובשום שכל. ישנם מקרים שבהם קבלת ייעוץ מוקדם על ידי עורך דין מנוסה ואולי אף על ידי משפטן ומומחה לגישור יפתרו צרות רבות עוד לפני שהללו נעשות גדולות.

לא פעם ולא פעמיים מגלה הצד שלא טרח לעשות שיעורי בית שהוא מצוי בבעיה. כדי למנוע זאת וכדי לדעת בדיוק מה צריך לעשות בשלב הבא, כדאי לפנות לעורך הדין המקצועי והמנוסה, כאשר מחליטים שפרידה זוגית היא אופציה רלוונטית וממשית.